Knedle z jagodami

 

Knedle z jagodami to świetne danie w sezonie jak i po . Do tych knedli doskonałe są jagody świeże jak i mrożone .

Pyszny jagodowy farsz oraz łatwość przygotowania zachęcą nie jedną osobę do zrobienia takiego obiadu.


Zapraszam 


Potrzebujesz: 

* 1 kg ziemniaków
* Mąka ziemniaczana
* 1 jajko
* Mąka pszenna do podsypywania
* Szczypta soli


Farsz:

* Około 1.5 litra jagód ( mogą być mrożone)
* Opakowanie cukru waniliowego


Dodatkowo :

* Wedle upodobań śmietana 18 % lub śmietana 30% 
* Cukier
* łyżka oleju


Jagody delikatnie myjemy i osuszamy . Jeżeli są one wcześniej zamrożone , nie rozmrażamy ich . Staramy się delikatnie je rozbić aby kuleczki oddzieliły się , ale nie rozmrażamy . Nakładamy zamrożone.

Jeśli są to jagody świeże , NIE posypujemy cukrem .

Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy do miękkości . Studzimy . Tak naprawdę najlepsze są ziemniaki ugotowane dzień wcześniej .

Ugotowane i ostudzone ziemniaki przepuszczamy przez praskę lub przez maszynkę do mielenia .Tworzymy z masy ziemniaczanej kulę,którą następnie spłaszczamy ręką na około 3 cm placek . Następnie dzielimy nasz placek nożem na 4 równe części . Jedną część wyjmujemy i odkładamy na bok .Do brakującej części wsypujemy mąkę ziemniaczaną . Powinno być jej tyle aby całkowicie zapełniła miejsce brakującej części. Kolejnym etapem jest wyrobienie ciasta z całości zmielonych ziemniaków , mąki ziemniaczanej którą wsypaliśmy w puste miejsce, jajka oraz szczypty soli .Ciasto powinno być  gładkie i powinno swobodnie odchodzić od dłoni. Jeśli jest zbyt klejące należy podsypywać mąką pszenną. Kiedy uzyskaliśmy jednolitą masę , odrywamy po kawałku ciasta i formujemy kulki dowolnej wielkości. Kulkę spłaszczamy na dłoni, posypujemy cukrem waniliowym a następnie na cukier dajemy dobrą łyżeczkę jagód . Nie bójmy się dać dużo jagód . Następnie sklejamy dokładnie brzegi , formujemy kulę lub wałek , upewniając się , że jest dobrze zaklejony . Robimy tak do wykończenia ciasta . Uformowane wałki odkładamy na lekko posypaną mąką tacę lub deskę . W między czasie wstawiamy garnek z osoloną wodą oraz dodajemy łyżkę oleju . 
Knedle wrzucamy do wrzącej wody . Lekko mieszając drewnianą łyżką aby nie przywarły do dna. Od czasu wypłynięcia gotujemy około 4 minut .
Za pomocą sitka ugotowane knedle wykładamy na talerz.

Podajemy ze śmietaną oraz cukrem .

Smacznego 

Małgośka w Kuchni. 

1 komentarz:

Będzie mi bardzo miło jeśli odwiedzając mój blog zostawisz miły komentarz :)

Adsense

Smalec

Sałatka z buraczkami i sosem na bazie musztardy