Zasmażka

Bardzo łatwy i popularny sposób zagęszczania sosów czy zup a nawet zasmażanej kapusty . Jest podstawą wielu dań . Dobrze wykonana podbije smak każdej potrawy .
Na jedną łyżkę tłuszczu przypada 1 łyżka mąki .

Wyróżniamy 3 stopnie zasmażki a wykonanie jest banalnie proste .

*  Tłuszcz rozpuszczamy na patelni a następnie dodajemy taką samą ilość mąki jak tłuszczu . 

*  Za pomocą rózgi energicznie mieszamy , aby nie powstały nam grudki .


1 stopień to zasmażka jasna smażona jedynie do połączenia tłuszczu i mąki na wolnym ogniu aby   nie uległa zarumienieniu . 

2 stopień to zasmażka zarumieniona , deko ciemniejsza od zasmażki numer 1 . Czyli na prosty rozum postępujemy tak samo jak w przypadku pierwszym jedynie przytrzymujemy dłużej na ogniu , do czasu zarumienienia .

3 stopień to zasmażka ciemna , i tak jak w dwóch poprzednich wrzucamy tę samą ilość mąki co tłuszczu . Mąkę wrzucamy na gorący rozpuszczony tłuszcz . Trzymamy na ogniu dłużej niż dwie poprzednie , do czasu aż nabierze pięknego brązowego koloru .
  
Ja używam oleju rzepakowego lub masła klarowanego . Można użyć margaryny ale wedle mnie nie   nadaję ona takiego smaku jak wyżej wymienione tłuszcze .

Co jest bardzo ważne : 

Gotową zasmażkę zalewamy zimnym płynem . To znaczy : zimną wodą lub zimnym bulionem . I tak przygotowaną dodajemy do gorącej potrawy . 
Polecam .

Małgośka w Kuchni . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli odwiedzając mój blog zostawisz miły komentarz :)

Adsense

Smalec

Sałatka z buraczkami i sosem na bazie musztardy